Niezwykły prezent – lampa lawa

lampa lawa

Lampa lawa to ultrafajny gadżet, który zyskał popularność w latach 60. – 70. XX w. i do dziś pozostaje symbolem retro-chic. Jest nie tylko źródłem światła, ale i fascynującym elementem dekoracyjnym. Przyciąga wzrok i hipnotyzuje😉 W swojej esencji lampa lawowa łączy w sobie prostotę praw fizyki z estetyką designu. Poznaj historię oryginalnej lampy: kto ją wymyślił, jak działa oraz gdzie i za ile można ją nabyć.

Astro lampa wynalazkiem Brytyjczyka – Edward’ a Craven’ a Walker’ a

Edward Craven Walker wpadł na pomysł stworzenia lampy wulkanicznej siedząc w angielskim barze. Fascynujący ruch płynów wewnątrz butelki zainspirował go do zaprojektowania lampy, która imitowałaby zachowanie lawy wulkanicznej.

W 1963 r. Walker opracował i opatentował swój wynalazek, który pierwotnie nazwał „lampą Astro”. Lampa bardzo szybko zyskała popularność, szczególnie wśród subkultur lat 60. i 70. Stała się ikoną kultury pop i symbolem epoki hipisowskiej. Unikalny design i psychodeliczny efekt wizualny idealnie wpisywały się w estetykę tamtych czasów, a także w rosnące zainteresowanie wschodnimi filozofiami i medytacją. Do dziś lampa lawa jest ceniona za swój nostalgiczny i niepowtarzalny urok.

Co ciekawe, wynalazek Walker’ a pojawił się w popularnych brytyjskich programach telewizyjnych w latach 60. m.in. w The Prisoner i Doctor Who .

Jak działa lampa lawa

Lampa lawowa działa na zasadzie prostych praw fizyki. A mianowicie na zjawisku konwekcji oraz różnicy gęstości substancji (prawo Archimedesa). Wewnątrz szklanej kolby znajduje się specjalna substancja, najczęściej woda i mieszanka zabarwionego wosku. Wosk ma większą gęstość niż woda, dlatego osiada na dnie. U podstawy lampy znajduje się żarówka, która dostarcza ciepło.

Kiedy lampa jest włączona, żarówka nagrzewa dno kolby. W związku z tym wosk zaczyna się ogrzewać. Ponieważ ciepły wosk ma mniejszą gęstość niż zimny, zaczyna się powoli wznosić ku górze. Gdy osiąga górną część kolby, oddaje ciepło do otoczenia, stygnie i ponownie staje się cięższy. Następnie opada z powrotem na dół. Proces ten powtarza się cyklicznie, tworząc efekt przypominający płynącą lawę.

Substancja wypełniająca kolbę musi być dobrana tak, aby jej gęstość była bardzo zbliżona do gęstości wosku. To pozwala na tworzenie efektownych „erupcji”. W niektórych lampach stosuje się kompozycję gliceryny, oleju i alkoholu, które razem tworzą jednorodną substancję.

lampka lawowa

Lampka lawa to ciekawy prezent dla dziecka

Lampa lawa to wspaniały prezent dla dziecka! Stworzy iście magiczną atmosferę w pokoju i pozwoli zanurzyć się w bajkowym świecie przed snem. Emituje delikatne światło, które uspokaja. Poza tym, to nie tylko piękna dekoracja, ale też narzędzie edukacyjne. Obserwacja włączonej lampki pomaga w poznaniu i zrozumieniu podstawowych praw fizyki. Dzięki niej dziecko może zrozumieć zasady ruchu, gęstości oraz rozszerzalności cieczy. Zatem, to świetny sposób na wprowadzenie w ciekawy świat nauki i eksperymentów.

lampa lawa ikea

Upominek nie tylko dla najmłodszych

Lampa z lawą może być prezentem dla każdego, nie tylko dla najmłodszych. Ma w sobie tylu uroku, oryginalności i innych zalet, że zaspokoi różne, nawet te wysublimowane gusta. Każdy uwielbia dostawać prezenty, które zapewniają wizualną przyjemność i praktyczne korzyści.

Dla kogo taki prezent:

– dla miłośników vintage i stylu retro,

– nastolatków,

– entuzjastów nietypowych gadżetów, tj. lewitujący głośnik bluetooth,

– dla osób ceniących relaks i odpoczynek w kojącej aurze.

Jak bezpiecznie korzystać z lampy lawowej

Lampa lawa jak każde urządzenie elektryczne wymaga przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa:

  • nie przegrzewamy lampy – producenci zalecają wyłączanie lampy po 6-8 godzinach ciągłego użytkowania,
  • używamy odpowiedniej żarówki – moc i typ zalecany przez producenta
  • lampa powinna być umieszczona na stabilnej i równej powierzchni,
  • nie używamy lampy w miejscach łatwo dostępnych dla najmniejszych dzieci i zwierząt bez nadzoru.

Lampa lawa, gdzie można ją kupić

Lampy lawowe kupimy w sklepach z oświetleniem, domowymi akcesoriami dekoracyjnymi, no i oczywiście w internecie (sklepy on-line oferujące gadżety i nowinki technologiczne). Przykładowe produkty z allegro kosztują ok 50zł. na amazon: ok 90zł., platforma toys4boys: 99zł., na empik.com model lampa lawa NASA kosztuje 150zł. Do ceny należy doliczyć koszt wysyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *