Szczoteczka soniczna – nowy wymiar higieny jamy ustnej

szczoteczka soniczna

Czyste, białe zęby nie są kwestią wyłącznie estetyczną, ale wpływają bezpośrednio na nasze zdrowie. Jak zatem skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? Poza oczywistymi, regularnymi wizytami u dentysty, warto rozpoznać temat rutynowych działań, które powinniśmy codziennie wykonywać. Nowoczesna szczoteczka soniczna do zębów jest niejako rewolucją w świecie produktów do higieny jamy ustnej. Dzięki wykorzystaniu technologii ultradźwięków pozwala na perfekcyjne oczyszczenie zębów i dziąseł.

W tym artykule przyjrzymy się dokładniej temu health gadżetowi. Na czym polega działanie szczoteczki sonicznej i jakie są jej zalety w porównaniu do tradycyjnych szczoteczek. Wypunktujemy najważniejsze funkcje i parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze swojej nowej szczoteczki. A także podpowiemy jak prawidłowo z niej korzystać.

Jak działa szczoteczka soniczna i czym różni się od elektrycznej?

Szczoteczka soniczna działa nieco inaczej niż tradycyjna szczoteczka elektryczna. Różnice polegają głównie na:

  • drganiach główki – w szczoteczce sonicznej główka wykonuje bardzo szybkie drgania dochodzące nawet do 90 tysięcy ruchów na minutę! W elektrycznej główka obraca się lub wykonuje wolniejsze ruchy rotacyjno-pulsacyjne, najlepsze modele generują ok. 40 tysięcy obrotów na minutę. W tym aspekcie różnica jest miażdżąca, ponieważ najlepsza szczoteczka soniczna jest ponad dwukrotnie wydajniejsza, niż ta klasyczna na baterie.
  • wytwarzaniu mikropęcherzyków – drgania główki w szczoteczce sonicznej powodują aktywację śliny i tworzenie mikropęcherzyków, które delikatnie oczyszczają powierzchnię zębów z zalegającej płytki nazębnej.
  • sile nacisku – szczoteczka ultradźwiękowa wykorzystuje bardzo delikatny nacisk, nieuszkadzający szkliwa ani dziąseł. Elektryczna może wymagać większej siły docisku do zębów. Ten aspekt jest w zasadzie dość indywidualny i opiera się też na technice mycia zębów.
  • higienie – w szczoteczce sonicznej większość bakterii jest usuwana razem z mikropęcherzykami. Szczoteczka na baterie może je rozprowadzać po jamie ustnej. Tak czy inaczej, warto po szczotkowaniu przepłukać gardło płynem typu Listerine.
  • ciszy – soniczna pracuje bardzo cicho, elektryczna może hałasować – szczególnie te starsze modele.
  • cenie – szczoteczki soniczne kupimy już od 119 zł, ale ich cena maksymalna może wynosić nawet ok 2000 zł. Wariant elektryczny jest dostępny od 50 zł.
szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – opinia Redaktorki używającej obie

„Przez wiele lat używałam szczoteczki elektrycznej i podczas mycia zębów nie dostrzegałam jakichś większych minusów. Kłopotliwe było na pewno ładowanie, zdarzyło mi się zapomnieć wziąć ładowarkę na wyjazd wakacyjny. Musiałam wtedy kupić sobie zwyczajną szczoteczkę na ten okres. Od kilkunastu miesięcy szczotkuję zęby modelem sonicznym. (Szczoteczka soniczna Philips Sonicare ProtectiveClean) Uczucie świeżości i czystości w jamie ustnej jest jakby większe niż przy użyciu poprzedniej szczoteczki. Może to wynikać z dłuższego i dokładniejszego procesu mycia zębów. Moja szczotka ma tryby, które sygnalizują długość i rodzaj mycia. Bardzo ważnym dla mnie czynnikiem jest bateria, która wystarcza nawet kilka tygodni, przy dwukrotnym myciu każdego dnia. Jeśli chodzi o design, mój model jest estetyczny i lekki oraz prawie niesłyszalny! Mając porównać oba produkty, nie wróciłabym do poprzedniego wariantu – elektrycznego, choć nie mogę powiedzieć, że jest to zły produkt. Po prostu mając wybór, decyduję się na szczoteczkę soniczną.”

Szczoteczka soniczna – funkcje i parametry

Główne cechy i parametry, na które warto zerknąć, zanim kupimy konkretny model:

PROGRAMY: czyszczący, wybielający, myjący dziąsła

TRYBY PRACY: niski, średni, intensywny

SZYBKOŚĆ SZCZOTKOWANIA: ilość obrotów na minutę (im większa, tym bardziej efektowna)

TIMER: sygnalizuje czas pracy do 2 minut

DODATKOWE I MILE WIDZIANE FUNKCJE: sygnalizowanie, że czas na wymianę końcówki, wibracja podczas zbyt silnego nacisku podczas mycia, wskaźnik baterii, etui podróżne, wymienne końcówki w zestawie startowym

szczoteczka soniczna philips

Mycie zębów – czy robisz to dobrze?

Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem, niektórzy robią to częściej – po każdym posiłku. Jak prawidłowo myć zęby: nakładamy niewielką ilość pasty na głowicę szczoteczki, poruszamy nią wykonując delikatne ruchy rotacyjne. Skupiamy się na każdym obszarze jamy ustnej. Niektóre modele szczoteczek po upływie 30 s wibrują, dając sygnał, żeby zmienić obszar szczotkowania. Czyścimy zęby przez około 2 minuty, jeśli nasza szczotka ma timer – zasygnalizuje o końcu procesu. Po zakończeniu płuczemy usta wodą i myjemy dokładnie szczoteczkę. Stawiamy na stacji ładującej.

Korzyści z regularnego użytkowania szczoteczki sonicznej

Codzienne szczotkowanie zębów przede wszystkim zapobiega próchnicy i pomaga w redukcji bakterii. Zapobiega także stanom zapalnym dziąseł – paradontozie. Zmniejsza ryzyko występowania chorób przyzębia. Oczywiście zapewnia świeży oddech poprzez eliminację bakterii i resztek pokarmowych. Niewątpliwie, zdrowy uśmiech poprawia pewność siebie i nasze samopoczucie każdego dnia.

Badania sugerują, że zdrowie jamy ustnej ma związek z ogólnym stanem zdrowia organizmu. Zatem, regularne mycie zębów może pomóc w zmniejszeniu ryzyka niektórych chorób serca czy cukrzycy.

zdrowe zęby

Przeczytaj o innych gadżetach sonicznych tj. myjka do okularów czy ultradźwiękowa suszarka do włosów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Gabinet Stomatologiczny Grzegorzewicz.

Jeden komentarz do wpisu “Szczoteczka soniczna – nowy wymiar higieny jamy ustnej

  • Martix89 -

    zwięzłe informacje, których szukam👍ps. jeszcze możnaby napisać o stacji dezynfekującej UV do szczoteczek, chyba trzeba zainwestować w takie urzadzenie, aby bezpiecznie korzystać??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *