Pióro 3D – bezgraniczna kreatywność w tworzeniu

pióro 3D

Drukarki 3D cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Ich tańszym i równie ciekawym zamiennikiem jest pióro 3D. Ten wygodny gadżet umożliwia proste rysowanie trójwymiarowych obiektów w domu. Wystarczy pióro, podkładka i wkład, aby dać upust swojej kreatywności.

Rysowanie piórem 3D daje niemal nieograniczone możliwości. Tworzenie pięknych ozdób, biżuterii i przedmiotów dekoracyjnych to dopiero początek długiej listy. Jest to również wspaniały sposób na stworzenie oryginalnego i niepowtarzalnego prezentu.

Pióro 3D o co w nim chodzi

Można powiedzieć, że pióro 3D jest w pewnym stopniu ręczną drukarką 3D, która posługuje się technologią FDM/FFF. Oczywiście dokładność stworzonego w ten sposób modelu jest mniejsza niż w drukarce, ale mimo to wciąż daje wiele możliwości.

Pióro 3D działa na prostej zasadzie. Końcówka długopisu topi plastikowy sznurek tzw. filament, który można dowolnie kształtować. Całość szybko zastyga w powietrzu i zachowuje kształt, dzięki czemu możliwe jest rysowanie trójwymiarowych obiektów. Tym sposobem można tworzyć piękną biżuterię, makiety budynków, figurki postaci z gier czy niewielkie rzeźby.

wieżą Eiffla 3D

Instrukcja używania – pióro 3D

Większość piór 3D jest do siebie podobna. Zazwyczaj w tylnej części urządzenia znajduje się złącze zasilające (urządzenie musi być podłączone do źródła energii elektrycznej) oraz otwór na włókno do drukowania.

Przeważnie mają również kilka przycisków, dzięki którym można:

  • ustawić ciągłość druku (równomierne topienie filamentu),
  • topienie filamentu tylko w trakcie trzymania przycisku,
  • przesuwanie filamentu w przód i w tył,
  • ustawienie temperatury głowicy dyszy,
  • prędkość dozowania roztopionego włókna.

Nieco bardziej zaawansowane pióra 3D mają również elektroniczny wyświetlacz, na którym znajdują się najważniejsze informacje, takie jak chociażby temperatura końcówki pióra. Umożliwiają również automatyczny dobór temperatury do używanego materiału.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest uruchomienie pióra 3D i zostawienie na kilkadziesiąt sekund, aby nagrzało się do odpowiedniej temperatury. Trzeba również pamiętać, aby pióro 3D zawsze odkładać na specjalny stojak i trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci (temperatura głowicy dyszy przekracza 200 stopni Celsjusza).

Po rozgrzaniu głowicy dyszy należy włożyć filament (średnica 1,75 mm) i zadbać o to, aby koniec włókna był prosty. Nadmiar wystarczy odciąć nożyczkami. Następnie włożyć filament do końcówki pióra i oderwać pierwszą warstwę, która wypłynie z dyszy.

Tym sposobem pióro 3D jest przygotowane do użycia i można rozpocząć pracę nad trójwymiarowym projektem.

Kilka prostych wskazówek

Pióra 3D zazwyczaj oferują dwie możliwości modelowania:

automatyczne – stopiony filament wypływa z końcówki pióra ze stałą prędkością

ręczne – stopiony filament wypływa jedynie podczas trzymania naciśniętego przycisku

Jeśli dopiero zaczyna się przygodę z piórem 3D, dobrze jest zadbać o odpowiedni trening. Oznacza to rysowanie szablonów na płaskiej powierzchni, a następnie łączenie ich w trójwymiarową całość. Na przykład chcąc narysować dom, dobrze jest poziomo narysować cztery oddzielne ściany i połączyć je piórem.

Kolejnym krokiem jest przejście do trójwymiarowego modelowania. W tym przypadku należy rysować powoli i starannie, aby włókna nie uległy rozerwaniu. Trzeba również pamiętać o prawach fizyki. Model musi mieć porządne oparcie, aby nie uległ zniekształceniom lub uszkodzeniom mechanicznym. Oznacza to, że rysując dom, należy zacząć od porządnych fundamentów i elementów nośnych, które podtrzymają dach.

Chcąc zmienić kolor filamentu, należy użyć przycisku na piórze 3D i cofnąć obecnie używane włókno, wyjąć je, a następnie wsunąć nowy materiał.

filamenty do długopisu

Wybór filamentów do pióra 3D

W piórach 3D stosowane są 2 różne wkłady z tworzywa sztucznego. Ich wybór w znacznej mierze zależny jest od tego, jakie modele chce się rysować.

Filamenty ABS

Bardzo szybko wysychają, a ich dodatkową zaletą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Z tego względu znakomicie sprawdzają się w modelowaniu trójwymiarowym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ich produkcja jest szkodliwa dla środowiska, a samo rysowanie (topienie filamentu ABS) skutkuje powstaniem substancji chemicznych, które mogą powodować podrażnienie śluzówki, a także wywołać kaszel i łzawienie.

Filamenty PLA

Dość wolno zasycha, przez co może ulegać wygięciom w trakcie modelowania. Z tego powodu znacznie lepiej nadaje się do dwuwymiarowego rysowania poszczególnych elementów, które następnie łączone są w obiekt trójwymiarowy. Modele wykonane z filamentu PLA są dość delikatne i łamliwe, a także miękną w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Z tego powodu włókna PLA najlepiej nadają się do tworzenia ozdób, dekoracji i szczegółowych modeli.

Zaletą filamentów PLA jest ich bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Wykonywane są z naturalnych materiałów, które ulegają szybkiemu i całkowitemu rozkładowi.

okulary z pióra 3D

Ile kosztuje pióro 3D

Jak to zwykle bywa, na rynku możemy znaleźć wiele różnych produktów. W kwocie do 400zł polecany przez użytkowników jest długopis 3D 3Doodler. W zestawie startowym otrzymujemy pióro plus komplet sztyftów.

3 Doodler wykonany jest z anodowanego aluminium. Jego korpus i konstrukcja są obiektywnie najładniejsze w całej gamie dostępnych modeli innych firm, których pióra są zrobione z plastiku. Najważniejszym komentarzem na temat tego wariantu jest zastosowanie opatentowanego włókna – filamentu. Z jednej strony, ponieważ jest oznaczony marką 3Doodler, włókno wygląda i sprawia wrażenie wysokiej jakości. Pigmentacja kolorów wydaje się jaśniejsza i bardziej skoncentrowana, podczas gdy wkłady pozostałych konkurentów wydają się mleczne i cienkie.

Z drugiej strony to ograniczenie zobowiązuje użytkownika do kupowania wyłącznie sztyftów 3Doodler, którego cena według użytkowników jest co najmniej dwukrotnie wyższa od tańszych produkowanych w Chinach. To właśnie koszt filamentów sprawia, że ten gadżet służy bardziej do konkretnych prac aniżeli zabawy.

Ten innowacyjny gadżet pobudza do kreatywności i staje się coraz popularniejszy wśród entuzjastów technologii i artystów. Można go sprezentować np. na dzień chłopaka lub inną okoliczność

Jeden komentarz do wpisu “Pióro 3D – bezgraniczna kreatywność w tworzeniu

  • Rima98 -

    Dostałam pióro 3D na prezent i jestem oczarowana! To niesamowite, jakie projekty można tworzyć za pomocą tego małego urządzenia. Na początku było trochę trudno się nauczyć, ale po kilku próbach zaczęłam tworzyć coraz bardziej skomplikowane rzeczy. Jestem pewna, że spędzę wiele godzin na eksplorowaniu wszystkich możliwości, jakie daje to pióro. Naprawdę fantastyczny prezent dla każdego kreatywnego ducha! Dobry pomysł ogólnie, fajny gadżet do zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *