Deska przekąsek na imprezowy wieczór

deska przekąsek

Planując imprezowe menu nie może zabraknąć deski przekąsek, które są uwielbiane i często najszybciej zjadane. Deska serów i wędlin oprócz tego, że jest smakowita, to wspaniale prezentuje się na stole biesiadnym. Na takiej imprezie przyda się kostkarka do lodu 😉

Kilkadziesiąt lat temu na prywatkach tudzież imieninach, które wówczas obchodziło się hucznie i na bogato także występowała tego rodzaju przekąska. Serwowało się ją na salaterce lub podłużnym talerzu z ceramiki i podawano głównie ser żółty i szynkę. Dzisiaj deski z antipasti zawierają dodatkowe składniki tj. owoce, orzechy czy warzywa.

Jakie produkty nadają się do zrobienia deski przekąsek?

Oczywiście są to sery w każdej postaci, sery miękkie: typu camembert, brie, twarde: np. bursztyn. Sery z mleka koziego lub owczego. Jeśli mamy możliwość kupujmy je od lokalnych dostawców i czytajmy skład. Produkty regionalne zwykle mają certyfikaty i są produkowane wg najwyższych standardów.

Kolejnym elementem są wędliny, czyli różnego gatunku szynki, kiełbasy i kabanosy. Z owoców możemy wybrać soczyste winogrono, aromatyczną gruszkę, figi lub melona, te owoce świetnie komponują się z serami. Orzechy włoskie, nerkowce lub pistacje także się nadadzą. Do tego można dodać oliwki, mini pomidorki, ostre papryczki lub ogórki typu korniszony.

Chrupiąca bagietka i dipy również może się znaleźć na desce. Składniki wybieramy według własnych lub gości upodobań. Można zrobić ich kilka, biorąc pod uwagę obecność wegetarian na przyjęciu.

deska przekąsek inspiracje

Z jakiego drewna wybrać deskę do przekąsek?

W sklepach jest wiele rodzajów desek, warto przed kupnem sprawdzić z czego jest zrobiona i czy nie zawiera niepotrzebnych sztucznych składników. Najlepsza deska przekąsek będzie całkowicie naturalna, zaimpregnowana olejem jadalnym z drzewa bukowego, dębowego, hebanowego. Ten rodzaj drewna jest mocny i wytrzymały, przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży wiele lat.

Jeśli kupujemy deskę, której przeznaczeniem będzie wyłącznie ekspozycja przekąsek na imprezie pamiętajmy, aby po skończeniu biesiadowania dokładnie ją umyć i osuszyć. Nie zaleca się mycia w zmywarce, deska nawet zabezpieczona olejem nie lubi długiego moczenia.

Ceny desek są zależne od rodzaju drewna oraz wielkości. Mniejsze egzemplarze można kupić za ok. 50zł, te większe za 100zł. Komplety zawierające noże do krojenia serów są w cenie ok. 200zł. Deska przekąsek to także fajny pomysł na prezent.

Czy można zrobić samemu deskę na przekąski?

Jeśli mamy zaprzyjaźniony tartak lub kumplujemy się ze stolarzem, to uda nam się zorganizować kawałek drewna. Drewno musi być suche i pozbawione szczelin. Może być w formie podłużnej deski lub w okrągłym kawałku. Wystarczy go porządnie wyszlifować i naolejować. Deska gotowa! Można planować wieczór z przyjaciółmi lub ukochaną osobą.

Propozycje podania

przekąski na imprezę
wędliny i sery na drewnianej desce
antipasti