Zwyczaje prezentowe

Każdy zna przysłowie „co kraj to obyczaj”. A czy wiecie, że dotyczy ono również zwyczajów prezentowych? Niektórych podarunków zwyczajnie nie wypada dawać, bo zamiast sprawić komuś radość, spowodujesz, że będzie rozczarowany i możesz znaleźć się w kłopotliwej sytuacji.
Planujesz podarować coś osobie z innego kraju?  Jeżeli chcesz uniknąć niezręcznej sytuacji, przeczytaj czego lepiej nie kupować.

W Skandynawii skromnie, we Francji elegancko
Skandynawowie preferują mniej kosztowne prezenty. Lubią otrzymywać rzeczy praktyczne, np. książki, płyty, mile widziany jest  również sprzęt AGD. Oczywiście najlepiej jeśli znamy upodobania osoby, której kupujemy podarunek, bo nie każdy ucieszy się z obojętnie jakiej książki czy płyty.

Nieco inaczej jest we Francji, gdzie najbardziej cieszą prezenty piękne i oryginalne, np. obrazy, biżuteria. Pamiętajmy, by we Francji nie obdarować nikogo butelką wina, ponieważ ma ono praktyczny, codzienny wymiar.

Pięknie zapakowane prezenty

W Holandii nie kupuj w prezencie jedzenia, chociaż wyjątkiem mogą być bombonierki. Słodycze są mile widziane na całym świecie, pod warunkiem, że nie podarujesz ich osobie, która jest na diecie i ich nie je (albo stara się ich nie jeść).

Anglikom nie kupuj w prezencie krawatów. Mają ich sporo, krawat nie należy do mile widzianych prezentów.
Podobnie jest w Grecji, gdzie  w ogóle  nie daje się w prezencie przedmiotów osobistych. Należą do nich również niektóre ubrania jak np. czapka, czy koszula.

Włosi są dość przesądni. Dlatego nie obdaruj Włocha chusteczkami do nosa, gdyż powszechnie uważa się tam, że symbolizują płacz. Ryzykowne będzie również sprezentowanie Włochom rzeczy czy produktów na których znają się lepiej od nas. Dotyczy to wszelkich włoskich „specjałów” typu wina, kawy itp.

Chińczykom nie dawaj w prezencie ostrych przedmiotów, gdyż przynoszą nieszczęście. Również zegar nie jest mile widziany, gdyż utożsamiają go z… pogrzebem. Ważny jest również kolor papieru w jaki opakujemy podarunek. Nie może on być biały, niebieski i czarny, natomiast wskazany jest kolor czerwony.

Jak wybrać trafiony prezent
Wybór prezentów nie jest prostą sprawą. Jeżeli chcemy sprawić komuś przyjemność to warto starannie wybierać podarunki. Pewnym ułatwieniem są np. ślubne listy prezentów, popularne również w Polsce.
W Japonii do zaproszeń ślubnych dołącza się specjalne koperty do których goście mogą włożyć pieniądze (będące ślubnym prezentem).
Jeśli chcesz w 100% trafić w czyjś gust, to masz dwie opcje. Możesz wprost zapytać co dana osoba chce dostać, albo … namówić ją do zarejestrowania w portalu NEED4GIFTS.COM w którym każdy może tworzyć swoje listy trafionych prezentów.

Prezent pudełko

Pamiętajcie, że ważne są również nasze intencje kiedy dajemy komuś prezent. Sposób w jaki wręczamy podarunek oraz szczere i serdeczne życzenia kierowane z serca, często  są ważniejsze niż kwotą, którą wydamy na prezent.

2 komentarze do wpisu “Zwyczaje prezentowe

  • Anonimowy -

    jeśli to bliskiej osobie robimy prezent to warto sluchac o czym mówi, co chciałaby, a np nie moze sama sobie kupic i wtedy bedzie na pewno trafiony!

  • Lusia_WR -

    Największy zakupowy szał jest zazwyczaj przed Bożym Narodzeniem, ludzie wtedy dosłownie wariują, to jest zbadane, że kupujemy wtedy mnóstwo często niepotrzebnych rzeczy. Wydaje sie miliony na prezenty i inne świateczne akcesoria. Moim zdaniem, aby prezent był trafiony w 100% najlepiej zapytać i wtedy wszyscy będą zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *