Suszarka do grzybów – gadżet sezonowy, ale jakże przydatny

suszarka do grzybów

Spacer po lesie w poszukiwaniu aromatycznych grzybów to prawdziwa uczta dla zmysłów i dawka natury w czystej postaci. Jednakże, gdy pragniemy cieszyć się smakowitymi skarbami lasu przez cały rok, pojawia się pytanie: jak je najlepiej ususzyć? Odpowiedź jest prosta – suszarka do grzybów. Urządzenie, które zatrzyma esencję leśnych smaków i zapachów na dłużej.

Udane grzybobranie i co dalej?

Kiedy nadchodzi pora grzybobrania zacieramy ręce, wskakujemy w kalosze i chwytamy za wiklinowy kosz. Obieramy kierunek las, a konkretnie miejsce, gdzie w zeszłym sezonie odkryliśmy najlepsze okazy😉 Oczywiście żarcik, ale pewnie jest w tym ziarno prawdy.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych, czyli wysokich temperaturach, odpowiedniej wilgotności i pojawiających się opadach, grzyby rosną jak szalone. Możemy mieć pewność, że nie wrócimy do domu z pustymi koszami. Zazwyczaj pierwsze wypady do lasu i początkujące sezon grzybkowy zbiory są na bieżąco konsumowane. Np. w postaci smażonych grzybów z patelni, sosów śmietanowych do ziemniaków upieczonych w beztłuszczowej frytkownicy lub zapiekanki. Ale po którejś wizycie zaczyna nam brakować pomysłów na menu a i jakoś tak się przejedliśmy. Zaczynamy myśleć o ususzeniu naszych zbiorów.

Niektórzy mają możliwość suszenia w piekarniku lub na słońcu. Tego rodzaju czynność nie zawsze będzie skuteczna, bowiem, niektóre kawałki mogą spleśnieć. Trzeba stale kontrolować proces. W takich sytuacjach poratuje nas elektryczna suszarka do grzybów. Używana sezonowo, ale w 100% spełni swoje zadanie, a my będziemy mogli cieszyć się pysznymi grzybkami w świątecznym bigosie czy obłędnie smakującą zupą grzybową.

suszone grzyby

W jaki sposób działa suszarka do grzybów

Na rynku małego AGD znajduje się wiele suszarek spożywczych. Sprawdzimy parametry modelu firmy MPM, który przeznaczony jest do suszenia grzybów i owoców.  To pięciositowe urządzenie jest skrajnie proste w obsłudze. Sita są przezroczyste i mają 31cm średnicę, a także możliwość regulowania wysokości od 2,5-5cm. Stopień nastawienia temperatury jest w przedziale 35-70C – przez co możemy regulować jej poziom w wybranym momencie. Moc to 500W. Przycisk włączający znajduje się w frontowej części obudowy obok termoregulatora. Pod wpływem ciepłego powietrza krążącego wewnątrz suszarki, wilgoć zawarta w grzybach zostaje stopniowo odparowywana.

Jak przygotować grzyby i ile trwa suszenie

Zebrane grzyby musimy wyczyścić z ziemi, mchu i innych zanieczyszczeń. Starajmy się ich nie moczyć. Nasiąknięte wodą lub deszczem okazy będą się dłużej suszyły. Najlepiej przy użyciu małej szczoteczki usunąć wszelki brud i oskrobać nóżkę. Kapelusze możemy umieścić w całości lub w plastrach, od nas wyłącznie zależy grubość plastrów, ale im grubsze – tym dłuższy czas osuszania. Przygotowane kawałki kładziemy na sitach i odpalamy sprzęt.

Producent zapewnia, że czas całkowitego procesu trwa od 4-8h. Z istotnych informacji warto wiedzieć, że grzyby wydzielają specyficzny, charakterystyczny zapach. Nie każdy go lubi.. Kiedy planujemy suszenie w domu, dobrze wziąć to pod uwagę i zacząć w granicach południa, aby do wieczora można było porządnie wywietrzyć mieszkanie. Osobom, którym nie przeszkadza ten aspekt, pora suszenia jest nieważna.

suszarka do grzybów mpm

Suszarka do grzybów vs inne metody suszenia

Znane metody suszenia grzybów to:

  • naturalne, na sicie w miejscu bardzo słonecznym i w ciepłe/gorące dni,
  • na sicie, nad piecem opalanym drewnem,
  • na sznurku, nad piecem, piekarnikiem lub grzejnikiem,
  • na tacce, na kaloryferze,
  • przy użyciu suszarki elektrycznej.

Pierwsze cztery techniki mają swoich zwolenników, ale każdy z nich może podjąć próbę wysuszenia w elektrycznej maszynce. To kompaktowe, lekkie urządzenie jest składane, dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca. Co więcej, ten sprzęt można wykorzystywać do osuszania innych produktów: owoców tj. banany, jabłka, gruszki, morele czy pomarańcze. Wysuszy warzywa i zioła, zatem jest dość wszechstronne.

Suszarka do grzybów – cena

Omawiany wariant 500W od MPM MSG-11 kosztuje ok 250zł. Jednakże producent posiada w swojej ofercie wiele różnych, bardziej lub mniej zaawansowanych sprzętów. Ich ceny wahają się od 130-250zł. Konsumenci oceniają ten konkretny model na 4,5*, opinie są raczej pozytywne i zachęcające do zakupu. Wreszcie, możemy suszarkę do grzybów wpisać na listę prezentów. To dobry pomysł jako prezent dla rodziców, na parapetówkę czy święta.

dary z lasu

Jeden komentarz do wpisu “Suszarka do grzybów – gadżet sezonowy, ale jakże przydatny

  • Agniecha -

    Używam elektrycznej suszarki do grzybów od kilku tygodni i muszę przyznać, że jestem umiarkowanie zadowolona. Na plus zdecydowanie zasługuje jej wydajność – grzyby schną szybko i równomiernie. Minusem jest jednak głośność pracy urządzenia, która bywa nieco uciążliwa, szczególnie podczas długotrwałego suszenia. Fakt, że kupiłam używaną suszarkę i nie wiem czy to nie jest winą jej wyeksploatowania.. Coś za coś. Działa i się sprawdza poza tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *