Obchodzicie Dzień Kobiet?

Święto jest znane na całym świecie, uchwalono je w 1910 roku, początkowo miało wydźwięk polityczny. Dzień Kobiet miał służyć propagowaniu praw kobiet. W wielu państwach jest to oficjalne święto.

Dzień Kobiet kiedyś
W Polsce w czasach PRL-u Dzień Kobiet był ważnym świętem, które obchodzono niezwykle  uroczyście (aż do 1993 roku). Kojarzono je najczęściej i najchętniej z ideologią pracy, stąd łączono Dzień Kobiet z popularnymi, socjalistycznymi hasłami typu: „Kobiety uczczą swoje święto wzmożonym współzawodnictwem pracy”.
W zakładach pracy każdej kobiecie składano życzenia oraz dawano upominek. Wybór prezentu był w tym okresie niezwykle prosty, ponieważ kobietom wręczano symbolicznego goździka (albo nieco później tulipana)  i przedmioty codziennego użytku np. rajstopy, herbatę, kawę, czy ręczniki.
Potem święto to zostało niemal zapomniane, kojarzono je bowiem z czasami PRLU-u, do których nikt nie miał ochoty powracać.

Goździki

Powrót Dnia Kobiet
Od kilku lat obserwujemy, że Dzień Kobiet powoli wraca „do życia”. Obecnie 8 marca organizowane są rozmaite uroczystości i imprezy, które odbywają się poza zakładami pracy. Polegają głównie na zabawie, promocjach i świętowaniu.
Mężczyźni ponownie zaczynają wręczać kobietom upominki i składać im życzenia. Czasy się zmieniły i nikt nie wręcza już kobietom goździka, mydła, czy rajstop.
Co zatem można dzisiaj podarować  kobiecie z okazji Dnia Kobiet?


Tulipany

Uniwersalne prezenty, czyli kwiatek i czekoladki
Na całym świecie, również w Polsce trafionym prezentem będą kwiaty. Niekoniecznie goździki i  niekoniecznie bukiety udekorowane wstążkami. Wystarczy jedna róża, albo inny kwiat. We Włoszech i w Rosji kobietom wręcza się najczęściej gałązki akacji srebrzystej.
Uniwersalne są z pewnością czekoladki. Nawet jeśli kobieta jest na diecie, to nie obrazi się jeśli otrzyma słodkości.

Czekoladki i wino

A może wspólne wyjście?
W Portugalii i Rumunii swoje święto panie najczęściej obchodzą we wspólnym kobiecym gronie na różnych przyjęciach, czy jedząc razem posiłki. W Polsce nie ma takiego zwyczaju, dlatego jeśli chcesz zrobić niespodziankę ukochanej, to wspaniałym pomysłem będzie wspólne wyjście. Możesz kupić bilety na koncert, czy do kina, albo zaprosić ją na romantyczną kolację. Wspólne spędzenie czasu w tym dniu to na pewno trafiony prezent, który sprawi przyjemność każdej kobiecie.

Kolacja w restauracji

Obecnie, gdy święto zmieniło swój charakter, nie ma już wydźwięku politycznego- warto o nim pamiętać. Jest to przecież miły dzień, a życzenia poprawią na pewno humor każdej kobiecie.
Zatem my również życzymy Paniom radosnego i spędzonego w miłej atmosferze Dnia Kobiet.

5 komentarzy do wpisu “Obchodzicie Dzień Kobiet?

 • Anonimowy -

  Ja kiedyś dostałam męski dezodorant z kiosku ruchu, darczyńca tłumaczył, że nie było akurat damskich 😀 to były czasy…..

 • Anonimowy -

  w PRLu tak bylo, teraz tulipany robią robotę

 • szary09 -

  Kobiety lubia dostawac kwiaty bez okazji. nie trzeba czekac na swieto,aby sprawic przyjemnosc swojej ukochanej,ale o tym sie mow,a i tak statystycnie kobiety dostaja kwiaty 3–4 razy w roku

 • memeks -

  Słuchaj, chcesz dostac kwiata na 8 marca to dam ci rade, najpóźniej jutro zasadź cebulke XXD

 • LiliaKRK -

  Dla mnie 8 marca jest zapowiedzią zbliżającej sie wiosny, to taki moment kiedy czuję, że zaraz wszystko bedzie sie budziło do życia. Bardzo lubię to święto i zawsze dostaję pełno kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *