Jakie prezenty kupujemy na Wielkanoc

Zbliża się Wielkanoc. Wprawdzie nie szalejemy tak z zakupem prezentów jak na Boże Narodzenie, ale nastrój świąteczny jest już od jakiegoś czasu odczuwalny. Zwłaszcza w sklepach, gdzie świąteczne dekoracje zachęcają nas do zakupów. Gdzie by nie spojrzeć tam żółte kurczaczki, kolorowe jajka i wesołe zające. Czy Polacy chętnie kupują prezenty na Wielkanoc?

Prezenty w Polsce
Na Wielkanoc najczęściej obdarowywane są dzieci. Większość osób chowa prezenty, ale sporo osób kładzie je przy łóżku, czy w innym widocznym miejscu.
Na Wielkanoc Polacy preferują drobne prezenty, a najchętniej kupują słodycze: czekoladowe jajka i zajączki.
Wielu Polaków na Wielkanoc kupuje podobne prezenty jak na Boże Narodzenie. Rodzice obdarowują chętnie dzieci droższymi prezentami. Często są to zabawki, gry, czy sprzęt elektroniczny i komputerowy. Czasami rodzice nie mają pomysłu na trafiony prezent, dlatego zdarza się, że dzieci (zwłaszcza te starsze) otrzymują od „Zająca” pieniądze.
Nie w każdym regionie Polacy kupują tak samo chętnie wielkanocne prezenty. Najczęściej zwyczaj ten obchodzimy na Śląsku, Wielkopolsce i Pomorzu. Natomiast w pozostałych regionach często nie kupuje się w ogóle prezentów (ewentualnie słodycze), a same święta mają głównie znaczenie religijne, czy rodzinne. 

 

Jaja wielkanocne

Wielkanocne prezenty na świecie
Podobnie jak w Polsce jest w wielu krajach. To Zając przynosi prezenty. Jednak czyni to w różny sposób. Na Węgrzech, tak jak w Polsce, dzieci również otrzymują głównie słodycze, które Zając chowa w koszykach.
W Niemczech drobne  prezenty i słodycze są zwykle schowane w wielkich jajach z tektury, które rozmieszcza się w mieszkaniu albo w ogrodzie.
W Szwecji słodycze (głównie cukierki) pochowane są w wielkiej pisance z kartonu, którą również przynosi Zając.
We Francji dzieci otrzymują czekoladowe zajączki, baranki i co ciekawe… ryby.
Rosjanie na Wielkanoc dostają kolorowe jajka oraz prezenty „na szczęście”.

 

wielkanoc

Nie ma u Was w domach wielkanocnej tradycji prezentowej? 
To może warto ją wprowadzić i cieszyć się rano poszukiwaniem prezentów? Obdarowywanie się prezentami jest zawsze miłe i wywołuje radość na twarzach domowników. Jednak niezależnie od tego czy w Waszych domach będą prezenty, czy nie, to warto pamiętać, że Wielkanoc to wyjątkowe święto. Nie jest najważniejsze jakie i ile prezentów dostaniemy, czy co zjemy, ale to by spędzić ten czas wspólnie z bliskimi osobami w świątecznej atmosferze.

2 komentarze do wpisu “Jakie prezenty kupujemy na Wielkanoc

  • Anonimowy -

    najgorzej jak ma sie urodziny w Wielkanoc i jest jeden prezent :((

  • Helcia97 -

    Święto zmartwychwstania Jezusa Chrystusa to czas to zadumy i refleksji, prezenty powinny zejść na dalszy plan w te dni. Ja nie poważam w ogóle. Dużo się modlę i przeżywam ten czas w skupieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *