Drapak dla kota, dlaczego warto go mieć w domu

drapak dla kotów

Drapak dla kota to zabawka, którą Twój kot chciałby mieć. Kochamy koty, które są naszymi współtowarzyszami na co dzień i zrobimy wszystko, by je uszczęśliwić oraz zapewnić najlepszej jakości życie. Jednym z bardzo ważnych aspektów kociego życia jest zabawa, tak więc wszelkiego rodzaju zabawki i akcesoria. Dlaczego zabawki i drapaki są ważne oraz jak wybrać idealny drapak dla swojego pupila? Przeczytaj ten artykuł, w którym zostały zawarte informacje o drapakach, ich rodzajach i cenach.

Dlaczego warto nabyć drapak dla kota

Najważniejszą rolą drapaka jest zaspokajanie naturalnej potrzeby drapania – koty drapią, by dbać o swoje pazury i zachować je w dobrym stanie. Drapak spełnia te role i jednocześnie zapobiega niszczeniu innych elementów wyposażenia w domu, takich jak meble, dywany czy inne przedmioty.

Drapak zwiększy aktywność fizyczną, koty uwielbiają wspinaczki, skakanie i eksplorowanie swojego terenu. Ruch wpłynie również na poprawę zdrowia pupila. Regularne używanie drapaka może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji, a to w szczególności dla kotów mieszkających w domach, które nie mają dostępu do naturalnego terenu jest bardzo ważne. Wspinanie, skakanie i aktywna zabawa wzmocnią kondycję mięśni i stawów kota oraz poprawią jego koordynację ruchową.

Dla kota drapak może być swoistym schronieniem, gdzie może się schować, kiedy czuje się zagrożony. Drapaki z kryjówką lub siedziskiem na górze stworzą poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Kolejnym ważnym aspektem jest rozwój intelektualny. Drapak może stymulować jego intelektualny rozwój poprzez dostarczanie mu nowych bodźców i wyzwań. Wspinaczka na różne poziomy, ukrywanie zabawek na drapaku czy szukanie kryjówek to tylko kilka przykładów.

drapak dla kota

Na co zwrócić uwagę kupując drapak

  • Wysokość: drapak powinien być wystarczająco wysoki, aby kot miał możliwość zdybywania poziomów i odpowiednią przestrzeń wspinaczkową.
  • Stabilność: musi być stabilny, ponieważ bezpieczeństwo kota jest kluczowe, a chwiejący się drapak może zniechęcić kota do korzystania z niego.
  • Materiały: wykonany z trwałych, bezpiecznych dla zwierzęcia materiałów: drewno, sznurki, mocna tektura.
  • Tekstura: zróżnicowane tekstury w drapaku odpowiadają na zaspokojenie preferencji co do rodzaju powierzchni do drapania. Wybranie drapaka z kilkoma rodzajami powierzchni będzie strzałem w dziesiątkę.
  • Dodatkowe funkcje: budki, tunele lub zamocowane zabawki, zachęcą kota do korzystania z drapaka i zapewnią mu dodatkową stymulację.

Drapak dla kota DIY – czy warto zrobić samemu?

Mając smykałkę do majsterkowania oraz niezbędne materiały, można pokusić się o samodzielne wykonanie drapaka. Jak to zrobić?

1. Przygotowanie materiałów i narzędzi. Czego będziesz potrzebować: drewniane deski, sznurki sizalowe, kartony, wkręty, kątowniki, wkrętarka, klej na gorąco

2. Zaplanuj i wykonaj szkielet drapaka. Połącz deski ze sobą korzystając z kątowników oraz śrub.

3. Za pomocą kleju na gorąco przytwierdź sznurek do desek, tak aby cała powierzchnia była nim pokryta.

4. Dodaj końcowe elementy wyposażenia tj.: kartony, siedzisko, zabawki. Na tym etapie ważne jest dobre zamocowanie tych elementów do drapaka. Musza być stabilne i odpowiednio mocno przytwierdzone.

Na sam koniec sprawdź czy wszystko właściwie się trzyma i będzie bezpieczne dla kota.

 

drapak dla kota

Jak skutecznie zachęcić kota do korzystania z drapaka

Wiadomą sprawą jest, że koty preferują najprostsze zabawki świata, ich szczytem zabawowej ekstazy są puste kartony i papierowe torby zakupowe. Zachęcenie kota do korzystania z drapaka może być trudne, ale nie niemożliwe. Oto sposoby, które mogą pomóc w skutecznym przekonaniu kota do tego, by zaczął korzystać z drapaka:

Umieść drapak w odpowiednim miejscu – Drapak powinien znajdować się w miejscu, gdzie kot spędza najwięcej czasu, np. w pobliżu okna lub w miejscu, gdzie lubi odpoczywać.

Zachęć kota chowając smaczki w drapaku – Umiejscowienie ulubionych kocich smaczków na różnych poziomach drapakach może skłonić go do jego eksploracji i zachęcić do zabawy.

Użyj kocich feromonów – Kocie feromony to naturalne substancje, które wpływają na jego nastrój i zachowanie. Spryskanie drapaka takim sprayem może go zaciekawić.

Zamocuj na drapaku ulubione zabawki – ich obecność na drapaku może skłonić kota do jego zdobycia.

Cierpliwość i konsekwencja – przydadzą się podczas oswajania kota z nowym drapakiem.

Ile kosztuje drapak dla kota

Cena drapaka uzależniona jest od producenta i wielkości konstrukcji. Mniejsze i niezbyt rozbudowane modele kupisz za niecałe 100zł. Pokaźniejsze, wielopoziomowe drapaki z różnymi materiałami i powierzchniami drapania mogą kosztować nawet ponad 1000zł.

Warto przejrzeć oferowane przez sklepy zoologiczne drapaki dla kota (amazon, olx, vinted – tam także znajdziesz atrakcyjne ogłoszenia, niekoniecznie używane) i wybrać taki, który jest wykonany z bezpiecznych, atestowanych materiałów oraz jednocześnie wizualnie pasujący do naszego mieszkania.

zabawka dla kotów

Zobacz jakie inne, kocie gadżety są na topie -> samoczyszcząca się kuweta dla kota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *